راه های عبور از شکست در دنیای کسب و کار

عبور از شکست

مجله کارآفرین که در آمریکا منتشر می شود و به مسائل کسب و کار به خصوص کسب و کارهای جدید می پردازد، در گزارشی به بررسی وضعیت شکست در کسب و کار پرداخته است. شکست را می توان تجربه ای اجتناب ناپذیر برای کارآفرینان دانست، تجربه ای به کوچکی از دست دادن یک قرارداد تجاری یا به بزرگی ناتوانی در پرداخت حقوق کارکنان شرکت. برای تشخیص موفق ترین کارآفرینان نمی توان از راه مقایسه کمیت و کیفیت شکست های آنها وارد شد بلکه باید به نحوه مواجهه آنها با شکست های کوچک و بزرگ نگاه کرد. واکنش صحیح به موقعیت های دشوار، جزو مهم ترین ویژگی های کارآفرینان موفق است. اگر می خواهید در مواجهه با دشواری ها و شکست ها بازنده نشوید، باید به چند نکته مهم توجه داشته باشید:

 1- آماده باشید

آماده کردن ذهن برای شکست و شرایط دشوار در کسب و کار، امری بسیار حیاتی است، هرچند لازم نیست که برای مواجهه با هر شکستی، اقدام به تدوین برنامه های رسمی کنید. اگر انتظار داشته باشید که همه چیز دقیقا مطابق برنامه های شما پیش برود، آنگاه در صورت وقوع اتفاقات غیرمنتظره، شرایط بسیار دشوارتر از آنچه شما انتظار دارید خواهد بود.

2- هر آنچه را می تواند انرژی شما پس از شکست بازیابی کند شناسایی کنید

هرگز نباید از تلاش برای درک بهتر روحیات خود و راهکارهایی که می تواند شما را از ناامیدی شکست برهاند، غافل شوید. افرادی که می دانند برای بهتر شدن به چه چیزهایی احتیاج دارند، پس از شکست توانایی بیشتری برای احیای خود خواهند داشت. بسته به روحیات شما، پرداختن به فعالیتهایی مانند ورزش روزانه، دیدار با دوستان نزدیک یا سفر به نقاط دنج و روحیه بخش و …. می تواند برای پشت سر گذاشتن شکست به شما کمک کند.

3- تصمیمات احساسی نگیرید

راحت ترین کار پس از شکست این است که تصمیمات احساسی بگیرید اما باید بدانید که اینگونه تصمیمات اغلب زیانبارند و بر وخامت اوضاع می افزایند. بهتر است قبل از تصمیم گیری، نخست خودتان را پیدا کنید برای این کار وقت بگذارید، حتی اگر تنها 5 دقیقه باشد. اتخاذ تصمیات عقلایی، از پیچیده تر شدن مسائل جلوگیری می کند.

4- یک شبکه حمایتی قوی داشته باشید

اطراف خود را از افرادی که می توانند شما را در مواقع سختی مورد حمایت قرار دهند، پر کنید تا در هنگام شکست تنها و منزوی نمانید. ممکن است شما در کسب و کار خود احساس تنهایی کنید اما دوستان، اعضای خانواده، مشاوران و مربیان می توانند در خارج از محیط کار به شما احساس محبت و مهم بودن ببخشند و به حفظ روحیه شما کمک کنند. آنها حتی می توانند به شما مشاوره بدهند و شما را در اتخاذ تصمیمات مهم همراهی کنند.

5- موقعیت خود را دوباره ارزیابی کنید

شکست فرصت خوبی است که شما را به ارزیابی مجدد موقعیت تان ترغیب می کند. شما باید از خود بپرسید که چرا شکست خورده اید، چه احساسی از این شکست دارید و گام بعدی تان چه خواهد بود. اگر شرکت شما عملکرد بسیار ضعیفی داشته است، می توانید وضعیت آن را دوباره بررسی کنید و متوجه شوید که چه کاستی هایی موجب شکست شما و شرکت تحت امرتان شده است اگر شکست شما به دلیل اهمال تان در اتخاذ تدابیر لازم بوده است باید دوباره از خود بپرسید که تا چه حد در قبال کارهایتان احساس مسئولیت می کنید.

ایستادگی در هنگام شکست، امری بسیار مهم و حیاتی است اما این لزوما بدان معنا نیست که شما باید اغلب شکست بخورید تا در زندگی خود دستاوردی کسب کنید. شکست می تواند نشانه ای باشد از اینکه کاری که انجام می دهید مناسب شما نیست. اگر در این زمینه با خودتان صادق باشید انرژی و شادی قابل توجهی را برای خود حفظ خواهید کرد. بهتر است خیلی زود زمان زیادی را که در گذشته صرف کرده اید فراموش کنید و با ارزیابی موقعیت فعلی خود به این بیندیشید که باید برای آینده چه تصمیمی بگیرید.

6- زیاد به خودتان سخت نگیرید

گاهی شکست باعث می شود که فکر کنیم دنیا برایمان به پایان رسیده است. برخی شکست ها واقعا شدید و ناامید کننده هستند اما نباید فراموش کرد که شکست، جزئی از زندگی است اگرچه شکست در لحظه وقوع، بسیار تلخ و دشوار است در نهایت همه چیز به روال عادی باز خواهد گشت.

7- شکست را با شخص خودتان پیوند نزنید

وقتی شرکت شما شکست می خورد، ساده ترین رویکرد این است که 100 درصد مسئولیت شکست را به گردن خودتان بیندازید و مدت ها خودتان را سرزنش کنید. به یاد داشته باشید که هر کسی در زندگی شکست را تجربه می کند، آیا می توانید جهانی را تصور کنید که در آن افراد دقیقا هرچه را می خواهند به سادگی به دست بیاورند؟

اگر شکست را با خودتان پیوند بزنید یعنی فکر کنید فقط شما شکست می خورید و فقط شما عامل شکست هستید، تحمل شکست برایتان بسیار دشوارتر خواهد شد باید در عین حال که شکست را می پذیرید و درک می کنید، به زندگی ادامه دهید و از آنچه برایش تلاش می کنید خشنود باشید.

8- در شکست متوقف نشوید

به گواهی تاریخ هر کسی که به موفقیت عظیمی دست یافته، ابتدا شکست را تجربه کرده است جوآن رولینگ برای چاپ مجموعه رمان های هری پاتر، از ده ها ناشر جواب رد شنیده بود، پروفسور آلبرت اینشتین در دوران مدرسه خود فردی کندذهن تصور می شد و … پس شکست برای هر کسی پیش می آید و متوقف شدن در آن نمی تواند دستاورد مفیدی برای شما به همراه داشته باشد. در مقابل تفکر روبه جلو به شما کمک می کند که مشکلات را پشت سر بگذارید و برای رسیدن به آینده ای روشن تر، تلاش کنید.

9- از شکست درس بگیرید

اگرچه شما باید پس از شکست به مسیر خود ادامه دهید، در عین حال یافتن دلایل شکست نیز از اهمیت بسزایی برخوردار است. بسیار احمقانه است که فکر کنید در صورت تکرار اشتباه های گذشته، به نتایج متفاوتی دست خواهید یافت. یکی از مهم ترین و البته سخت ترین ابعاد شکست این است که از اشتباه های خود درس بگیرید و بتوانید در آینده عملکرد بهتری از خود به نمایش بگذارید. بسیار دشوار است که از خود درباره شکست بپرسید وسپس به سوال خود پاسخ دهید اما چنین کاری باعث می شود که شما اشتباه های گذشته را تکرار نکنید.

10- دشواری های ناشی از ورود به دنیای کسب و کار را درک کنید

شما به عنوان یک کارآفرین با شکست های متعددی در زندگی کاری خود مواجه خواهید شد. اگر به دنبال یک زندگی بی دغدغه و بدون بالا و پایین هستید یا اگر به سختی با شکست کنار می آیید، باید بدانید که راه اندازی یک شرکت نمی تواند گزینه مناسبی برای شما باشد. مشخص کردن انتظارات و نیز شناخت صحیح از ماهیت دنیای کسب و کار به شما کمک می کند که راحت تر با چالش ها مواجه شوید